Bieszczady... najpiękniejsze są jesienią...
18.10.2017 r. grupa gimnazjalistów pod opieką p. Krystyny Witowicz, p. Ewy Bryły–Czech i p. Beaty Szary - przewodnika BdPN, wzięła udział w zajęciach terenowych na ścieżce przyrodniczej Połonina Caryńska w ramach programu „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”. Wyprawa na skąpany w słońcu szczyt Połoniny rozpoczęła się na Przełęczy Wyżniańskiej. Młodzież wędrując przez kolejne zbiorowiska odkrywała osobliwości fauny i flory Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Uczniowie poznali, co pokrzywiło buczynę krzywulcową przy górnej granicy lasu, kto mieszka w martwym drzewie, co kryje się pod nazwą olsza kosa i dlaczego buki rozmnażają się wegetatywnie w Bieszczadach, a na niżu nie. Młodzi przyrodnicy degustowali owoce dzikiej róży, jałowca i borówki, podziwiali pasikonika, w różowym pancerzu, tuż po wylince. Szukając życia w martwym drzewie odnaleźli i oznaczyli: krocionogi, kompostowce świecące, skulice, wije drewniaki, pomrowy błękitne i biegacze. Po trudach wspinaczki, na szczycie połonin uczniowie mogli podziwiać cudowne jesienne pejzaże i oczywiście robić pamiątkowe zdjęcia.
W drodze powrotnej próbowaliśmy odtworzyć historię i kulturę dawnych mieszkańców Bieszczadów na podstawie śladów zapisanych w szacie roślinnej na cmentarzu w nieistniejącej już dziś wsi - Berechy Górne.
Różnorodna i bogata tematyka zajęć przekazywana była w niestandardowy i atrakcyjny sposób. Piękno i różnorodność bieszczadzkiej przyrody, fantastyczna atmosfera i aktywne metody pracy sprawiły, że wróciliśmy z Bieszczad, jak zwykle, z odciskami, lekkimi zakwasami, ale „naładowani” wiedzą, wspomnieniami i z planami na kolejne wspólne wyprawy.
Już czekamy na wiosenne warsztaty BdPN!
O.M.J.