Start » Spotkanie ze studentami Koła Naukowego ROTOR

Spotkanie ze studentami Koła Naukowego ROTOR

W piątek 27 kwietnia, Gimnazjalistów z Zagórza i ekologów z SP Zagórz odwiedziła grupa studentów z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, będących członkami Studenckiego Koła Naukowego Rotor.

Działalność Koła Rotor opiera się głównie na budowie ekologicznego pojazdu napędzanego etanolem, który startuje w prestiżowych międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon w Londynie. Konkurencja polega na przejechaniu, jak największej ilości kilometrów na jednym ekwiwalencie paliwa. W zawodach w roku 2017 udało się krośnieńskiej ekipie przejechać 306 km na jednym litrze etanolu. Obecnie są w trakcie prób i przygotowań do zawodów mających odbyć się na początku lipca 2018 r. Ekipa z Krosna jest jedną z pięciu reprezentujących Polskę i jedyną z tak małego ośrodka (pozostałe drużyny są z politechnik: Lubelskiej, Warszawskiej, Gdańskiej, Łódzkiej, Śląskiej oraz z Wojskowej Akademii Technicznej).

Spotkanie ze studentami odbyło się w przyjaznej i radosnej atmosferze. Studenci z PWSZ opowiedzieli nam o swojej działalności naukowej oraz o udziale w zawodach w Londynie, które są częścią festiwalu innowacji energetycznych "Make the Future Live". Na zaprezentowanym przez nich filmie mogliśmy zobaczyć, jak wyglądał Londyński tor oraz przejazd ich pojazdu nazywanego "Piłą" w europejskiej edycji ogólnoświatowego konkursu Shell Eco-marathon - jednego z najbardziej wymagających konkursów dedykowanych młodym inżynierom. Jego celem jest zainspirowanie studentów do poszukiwania nowych technologii w dziedzinie energetyki.

Oprócz tego studenci przygotowali dla nas gry logiczne, łamigłówki, a także pokazali nam pracę modeli samochodów napędzanych m.in.: włóknem wodorowym oraz baterią słoneczną.

Uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Zagórzu zostali zaproszeni do udziału w akcjach i programach organizowanych przez PWSZ m.in. na imprezę Balony nad Krosnem oraz do wizyty na uczelni.

Młodzi Zagórscy Ekolodzy

opiekun K. Witowicz