ul. Wolności 10
38–540 Zagórz
tel.: 13 46 23 370
e-mail: g2zagorz@poczta.onet.pl
Start » Smakowite warsztaty w Fabryce czekolady

Smakowite warsztaty w Fabryce czekolady

11 stycznia klasa II c, pod opieką p. Krystyny Witowicz i p. Ewy Bryły-Czech uczestniczyła w przepysznych warsztatach w Korczynie, w jedynej na Podkarpaciu Fabryce czekolady.

Pod czujnym okiem mistrza Polski w cukiernictwie własnoręcznie wykonaliśmy i ozdobiliśmy wg własnej inwencji twórczej niepowtarzalne, oryginalne, pyszne, pełne magnezu wyroby czekoladowe: tabliczki czekolady czarnej zdobione pralinami, różnymi owocami i przyprawami, czekoladowe lizaki i medale – ograniczała nas tylko wyobraźnia. Efekty możecie ocenić sami.

Gimnazjaliści poznali również dzieje firmy. Obejrzeli maszyny i urządzenia do produkcji czekolady. Mogli zaobserwować cały proces technologiczny i biochemiczny, jaki musi przebyć ziarno kakaowca z Afryki aż do gotowych wyrobów cukierniczych. Poza możliwością podziwiania pracy cukierników mogli skosztować wielu czekoladowych przysmaków. Zachęcał do tego Mirosław Pelczar, Mistrz Polskich Cukierników i uczestnik Mistrzostw Świata Cukierników.

W środku Fabryki panuje klimat jak w bajce: po ścianie płynie czekolada, a pod sufitem znajdują się rury, które połączone z maszynami ustawionymi na podłodze pokazują, jaki proces musi przejść ziarno kakaowca, zanim stanie się słodką czekoladą. Jest młynek do mielenia oraz urządzenie do prażenia nasion i konszowania czekolady. A na stolikach stoją miseczki z surową czekoladą. Taką czekoladę wozi również, ustawiony na maszynie do prażenia czekolady, pociąg. Każdy młody biochemik wybił sobie medal, na pamiątkę wizyty w tej niezwykłej fabryce oraz otrzymał dyplom udziału w słodkich warsztatach. Własne dzieła sztuki i smaku, pięknie zapakowane zabraliśmy do domu.

Kolejnym punktem naszego wyjazdu był film „Wirus i Oktan” w ramach Projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Z tytułowymi bohaterami udaliśmy się w dosłowną i symboliczną podróż życia, by docenić bezkompromisową przyjaźń, śledzić ich dojrzewanie i miłość oraz zastanowić się, czym jest dorosłość? Tam też uczyliśmy się i bawili doskonale. Polecamy każdemu odwiedzenie tego niezwykłego miejsca, zwłaszcza, że czekolada jest taka pyszna …

klasa II c


AKTUALNOŚCI

Brak dokumentów do wyświetlenia.

Nasze galerie

a2.jpg
No polls available at this time.