Start » „Nie istnieją sfery zapomnienia. Przynajmniej jeden człowiek zawsze utrzyma się przy życiu i zda relację”

Nie istnieją sfery zapomnienia

Młodzież naszego gimnazjum po raz drugi włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Historia uczy nas odpowiedzialności za słowa i czyny, trzeba ją poznawać i wyciągać wnioski. Każdy młody człowiek powinien znać również historię swojej rodziny często wpisaną w rejon, w którym żyjemy. Mogłoby się wydawać, że problem holokaustu jest tak odległy, że właściwie nas nie dotyczy, jest jednak inaczej. Udowodnili to nasi koledzy ze Szkoły Podstawowej w Porażu i Gimnazjum w Tarnawie Dolnej. To właśnie oni realizowali w tym roku szkolnym projekt, który miał na celu przybliżenie śladów materialnych i niematerialnych ludności żydowskiej na naszym terenie. Relacjonując swoje działania udowodnili słuszność słów Hannah Arendt, które są tytułem niniejszego sprawozdania.

W poniedziałek 22 stycznia reprezentanci naszej szkoły pod opieką Pani M. Wańcowiat i Pana dyrektora J. Hryszko, złożyli znicze pod zbiorową mogiłą w Zasławiu, w miejscu masowej egzekucji Żydów. Uczcili w ten sposób pamięć wszystkich pomordowanych. Druga część uroczystości miała miejsce w MGOKiS w Zagórzu. Tu uczniowie klasy 2c, pod opieką Pani E. Bryły- Czech, wysłuchali informacji o projekcie „ Kadisz Sierocy – między Sanem a Osławą”, w realizacji którego w roku 2010 brała udział młodzież z naszego gimnazjum. Efektem tej współpracy była makieta przedstawiająca obóz pracy w Zasławiu, która którą można było obejrzeć. O obozie pracy i zagłady w Zasławiu opowiadała Pani dr Ewa Bryła. Pani Zaś Prezes Fundacji Anioły Kultury z Warszawy, Pani Agata Śmierzyńska udowodniła wszystkim zebranym, że wojna, zagłada, tragedie dzieją się we współczesnym świecie i nie możemy być obojętni. Każdy z na s musi pamiętać, że nie ma większej wartości nad ludzkie życie. Pomysł holokaustu nigdy nie powinien był zrodzić w ludzkim umyśle i sercu!

bb1.jpg