ul. Wolności 10
38–540 Zagórz
tel.: 13 46 23 370
e-mail: g2zagorz@poczta.onet.pl
Start » I miejsce „Młodych Ekologów z Zagórza”

I miejsce „Młodych Ekologów z Zagórza”

Ekolodzy z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Zagórzu pod opieką p. Krystyny Witowicz, po raz kolejny zdobyli I miejsce w konkursie na najlepszą organizację zadań XXIX Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej oraz laury w konkursie na "Najlepszą ekspozycję prac i meldunków".

Trzydniowym Zlotem Ekologów, który odbył się w dniach 25-27 maja w bazie „Berdo” zakończyła się Ogólnopolska Akcja Ekologiczna „Florek”. W Zlocie Uczestniczyło 120 osób, 23 zespoły, które zrealizowały wszystkie zadania w terminie i przesłały meldunki do sztabu akcji. Od września 2017 r. do końca kwietnia 2018 r. 30 środowisk, głównie z Podkarpacia, realizowało następujące zadania:

Zadanie 1. Gospodarstwa ekologiczne (termin realizacji – do 31.10.2017) – celem zadania było poznanie zasad funkcjonowania gospodarstw ekologicznych. Uczestnicy akcji „Florek” mieli odwiedzić gospodarstwo ekologiczne i porozmawiać z jego właścicielem na temat zasad prowadzenia takiego rodzaju działalności, dowiedzieć się, jakie napotyka trudności i jakie ma sukcesy.

Zadanie 2. Czym są produkty organiczne? (termin – do 20 grudnia 2017). Realizując to zadanie uczniowie mieli odpowiedzieć na pytania: jak powstają produkty organiczne. Jakie zasady obowiązują przy produkcji, transporcie i przechowywaniu ich? Gdzie można je kupić? Jak się je oznacza na opakowaniach? Kto i dlaczego je kupuje? Czy rzeczywiście są zdrowsze czy to tylko chwyt marketingowy służący wyciąganiu od nas coraz większych pieniędzy na żywność?

Zadanie 3. Wady i zalety GMO (do 28 lutego 2018). Celem tego zadania było poznanie problemu żywności modyfikowanej genetycznie. Młodzi ekolodzy dowiadywali się, w jakim celu modyfikuje się rośliny uprawne, poznawali stanowiska zwolenników i przeciwników, a potem zorganizowali debatę na ten temat. Upowszechnili również informację na temat oznakowania produktów z GMO w sprzedaży.

Zadanie 4. Zbiórka kulinarna (do 31 marca) – zadanie polegało na wspólnym przyrządzaniu potraw z produktów ekologicznych oraz z produktów kupowanych w sklepach. Ekolodzy z Zagórza przygotowali to zadanie w związku z projektem „Lubella edukuje i inspiruje” oraz przygotowując Event zdrowia podczas Dnia otwartego szkoły.

Zadanie 5. Jak można zlikwidować problem głodu na świecie? (zadanie należało zrealizować do końca kwietnia 2018 r.) – młodzi ludzie nie tylko mieli dowiedzieć się, jak najwięcej, na temat tego bardzo ważnego, globalnego, problemu, ale także zaproponować różne rozwiązania. Sprawozdania i meldunki z realizacji zadań przekazywano na bieżąco do sztabu akcji „Florek”, którym kierowała hm. Magdalena Zgódko. Informacje te były zamieszczane na facebooku.

Program zlotu, oprócz wymiany doświadczeń, pokazu prezentacji i filmów z realizacji zadań, obejmował warsztaty terenowe, które przeprowadził leśniczy Andrzej Buszta oraz wykonanie wystawy prac i meldunków, a także, w sobotni wieczór, ognisko harcerskie pod hasłem „Bieszczady w poezji i piosence” poprowadzone przez komendantkę sanockiego hufca. Podczas zlotu odbył się także konkurs na najciekawszą wystawę prac i meldunków. Ostatni dzień zlotu to prezentacja wystawy, uroczysty apel z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród oraz kończąca zlot polowa Msza święta, odprawiona przez kapelana hufca – o. Stanisława.

Sponsorami nagród (w miarę możliwości wartościowych, to przecież za kilka miesięcy pracy np. za I miejsce – teleskop) byli: WFOŚiGW w Rzeszowie, Tadeusz Pióro – Burmistrz Sanoka, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie i Nadleśnictwo Lesko. Organizatorzy zlotu – Hufiec Ziemi Sanockiej i Stowarzyszenie Wychowawców „Eleusis” – wsparli go także w zakresie pokrycia kosztów zakwaterowania, wyżywienia i transportu.

Podczas niedzielnego apelu wręczono także dyplomy opiekunom i drużynowym. Ponadto złotą odznakę, za co najmniej 5–letni okres udziału w akcji „Florek”, otrzymała pani Krystyna Witowicz – opiekun Koła „Młodzi Zagórscy Ekolodzy”.

To były trzy dni pełne atrakcji! Sztab Akcji, jak zwykle pracował całodobowo i profesjonalnie, zadbał nawet o iście wakacyjną pogodę, byśmy mogli wykorzystać atuty tego pięknego miejsca: popływać łódką po Zalewie Myczkowieckim oraz wyruszyć na przepiękne okoliczne trasy wycieczkowe m.in. do Rezerwatu J. Myczkowieckiego, do Źródełka, czy na Zaporę, itd. Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Nasz pobyt na „Berdo” udokumentowaliśmy na zdjęciach, a nowe przyjaźnie, najpiękniejsze wspomnienia pozostaną w naszych sercach i pamięci.

Pozdrawiamy serdecznie cały Sztab Akcji FLOREK Młodzi Ekolodzy z Zagórza


AKTUALNOŚCI

Brak dokumentów do wyświetlenia.

Nasze galerie

aa2.jpg
No polls available at this time.